دسته بندی انواع شبکه های اجتماعی پر طرفدار و پرکاربرد در ایران

در چندین سال  اخیر جز تعدادی از اشخاص به صورت استثنا، تمامی اشخاصی که با اینترنت سروکار دارند و وقت خود را با کار در فضای اینترنت انجام می دهند،  بخش قابل‌ توجهی از فعالیت‌های روزانه خود را در فضای مجازی به شبکه‌های اجتماعی اختصاص می‌دهند و  این موضوع باعث تحت تاثیر قرار گرفتن زندگی ما شده و تغییرات چشمگیری را در زندگی‌هایمان ایجاد کرده است.

شیوع استفاده از این شبکه‌ها در ایران بسیار زیاد است تا حدی که برخی مسئولین استفاده از شبکه‌های اجتماعی اعم از توییتر و لینکدین در بین مردم ایران بیش از حد جدی گرفته‌اند، این درحالی است که در کشورهای توسعه یافته میزان استفاده و استقبال مردم از این شبکه‌ها به اندازه ایران نیست. کاربران ایرانی از شبکه‌های اجتماعی و به‌طور کلی از فناوری های ارتباط آن‌گونه که مردم کشورهای توسعه‌یافته استفاده می‌کنند، استفاده نمی‌کنند.

دسته بندی انواع شبکه های اجتماعی پر طرفدار و پرکاربرد در ایران

اینستاگرام

این شبکه محبوب و جز پرطرفدارترین شبکه های اجتماعی است که نه‌تنها در کل جهان توجه بسیاری از کاربران را به خود جلب کرده بلکه تعداد زیادی از کاربران ایرانی هم به سمت خود جذب کرده است.یکی از مهم‌ترین علل محبوبیت و پرکاربردبودن اینستاگرام در بین ایرانی‌ها فیلتر‌نبودن این شبکه اجتماعی است! وزارت ارتباطات با راه‌اندازی فیلترینگ هوشمند از فیلترشدن این شبکه محبوب جلوگیری میکند و در حال حاضر نیز موفق بوده است.
اینستاگرام یک شبکه اجتماعی عکس است و قرار بر این بود که کاربران ، عکس‌های خود را در این شبکه به اشتراک بگذارند اما کاربرد این شبکه اجتماعی عکس به مراتب فراتر رفته و استفاده‌های دیگری هم پیدا کرده است، به طور مثال بسیاری از کسب‌وکارها در این شبکه به تبلیغ محصولات خود می‌پردازند و آنها را به فروش می‌رسانند. درواقع این شبکه حالا به عنوان یک تجارت الکترونیک استفاده می‌شود.

توییتر

این شبکه اجتماعی عمدتا توسط گروه خاصی از ایرانیان و برای اطلاع از خبر استفاده می‌شود. با اینکه توییتر فیلتر شده است ایرانیان بسیاری را در این شبکه می‌توان دید که در این رسانه فعالیت روزانه دارند.این سرویس محبوب به علت تحریم‌ها ایران را در لیست کشورهای خود نداشت و در سال 2015 پیش ایران را بعد از مدت‌ها به فهرست کشورهای خود افزود.پیش از آن کاربران ایرانی نمی‌توانستند محل واقعی سکونت خود را در توییتر انتخاب کنند اما با اعتراض آنها بالخره توانستند ایران را به لیست کشورهای توییتر اضافه کنند.

انواع شبکه های اجتماعی پر طرفدار  در ایران

لینکدین

شرایط استفاده و کار با شبکه اجتماعی لینکدین به این صورت است که کاربران یک پروفایل کاملا حرفه‌ای میسازند تا از این پروفایل ساخته‌شده بتوانند در سایت‌های دنیای مجازی به‌عنوان یک رزومه کاری استفاده کنند. پروفایل لینکدین، کاملا مانند یک روزمه کاری است که در آن شما اطلاعات تحصیلی خود را برای نمایش به دیگران وارد می‌کنید.بعلاوه اطلاعاتی از قبیل مهارت‌ها، تخصص‌ها، تجارب و سابقه کارتان، شغل فعلی شما و یک عکس هم برای تکمیل پروفایل خود وارد می‌کنید و به یکی از رایج‌ترین اشتباهات در لینکدین می توان به این مورد اشاره کرد که کاربر از کارهای روزانه خود پست می‌گذارد در صورتی که جای این قبیل پست‌ها در شبکه تخصص محوری مانند لینکدین نیست.

کلوب

سايت اينترنتي کلوب دات کام در يکم دي ماه 1383 برپايه نيازهاي امروزي کاربران اينترنتي ايراني راه‌اندازي شد. هدف راه‌اندازی این سایت تبادل اطلاعات، نيازها، کالا و خدمات، آشنا شدن با همکاران، دوستان قديمي و غیره برای ایرانی‌ها و کاربران فارسی‌زبان بوده است.

فیس‌بوک

این شبکه بسار گسترده اجتماعی با وجود فیلتر بودن در ایران تعداد کاربر زیادی دارد و بعضی مواقع  اخباری هم  مبنی بر رفع فیلترینگ فیس‌بوک می شنویم اما تابه حال که چنین اتفاقی رخ نداده است.
چندی پیش نیز وزیر ارتباطات در این زمینه اعلام کرده بود این احتمال وجود دارد که با ارسال نامه درخواستی از سوی وزارت ارتباطات، شبکه اجتماعی فیس‌بوک رفع فیلتر شود و روزهای بعدی اعلام کرد که این صحبت‌ها از سوی یکی از اعضای این کمیته مطرح شده و به معنای نظر کلی کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه رایانه‌ای نیست، یعنی این فیلترینگ به همین صورت پا برجاست.

 

شما می توانید در زمان طراحی سایت به قرار دادن بخشی از سایت به شبکه های اجتماعی در نظر بگیرید و وب سایت خود را در شبکه های اجتماعی گسترش دهید.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه شما میتوانید
از اخبارطراحی سایت و تکنولوژیهای روز باخبر شوید.

تمامی حقوق برای وب سایت رایان محفوظ می باشد.

طراحی سایت و اجرا توسط رایان