Chat with us, powered by LiveChat تفاوت های http با https در امنيت اطلاعات وب سایت

تفاوت های http با https در امنيت اطلاعات وب سایت

با سلام

در این مقاله می خواهیم تفاوت http با https در امنيت اطلاعات وب سایت را برایتان توضیح دهیم ، لطفا با ما همراه باشید:

کلمه HTTP مخفف Hyper Text Transport Protocol می باشد و به معنی یک پروتکل می باشد و از آنجا که برای رد و بدل کردن اطلاعات میان سرور و کاربر در زمینه ی طراحی سایت استفاده می شود. پروتکل ها اصولا به متني هستند و نحوه برقراری ارتباط بين کلاينت و سرور را مشخص می نماید .

فرق بین HTTP و HTTPS در یک S میباشد که این S مخفف کلمه ی Secure به معنی امن می باشد به عبارتی دیگر زمانی که شما در حال تبادل اطلاعات در یک وب سایت می باشید اگر این وب سایت دارای پسوند HTTPS باشد شخص دیگری قادر به استفاده از اطلاعات شما نخواهد بود و می توان به این صورت گفت که اطلاعات شما رمز گذاری می شود و می توان  گفت که امنیت HTTPS از HTTP بیشتر می باشد .

 

امنیت اطلاعات وب سایت در https

 

در ادامه به نکاتی در خصوص پروتکل  HTTPS  اشاره خواهیم کرد:

در HTTPS اطلاعات ابتدا به کد تبدیل شده و به سرور ارسال می شود در ادامه این کد در سرور رمز گشایی شده و به زبان قابل فهم بر می‌گردد . این کار مقداری زمان بر بوده و بنابراین سرعت HTTPS از سرعت HTTP کمتر است همچنین HTTP از Port شماره 80 و HTTPS از Port شماره 443 استفاده می کند .
هنگامی که شما از سایتی بازدید می کنید اگر عبارت HTTP ظاهر شود و شما اطلاعات خود را در وب سایت وارد کرده باشید، هاست دارای امنیت مناسبی نیست و در خصوص امنیت اطلاعات شما هیچ تضمینی وجود ندارد و اطلاعات شما توسط هکرها قابل تغییر خواهد بود .

از آنجایی که امنیت در دنیای مجازی دارای اهمیت زیادی می باشد، بعد از طراحی سایت ، در سایت هایی مانند بانک ها امنیت وب سایت بسیار اهمیت دارد بنابراین  استفاده از چنین پروتكل //:https معمولاً براى بانك ها، ايجاد حساب كاربرى و ورود كاربر به پورتال ها،فروشگاه هاى اينترنتى، خريد اينترنتى، ورود به صفحات با اطلاعات  مهم و  امنیتی و ... استفاده مى شود .

و در ادامه بعد از وارد شدن به صفحه سایت با پروتکل HTTPS، اطلاعاتی مختصر در خصوص امنیت اعمال شده در وب سایت و گروه ارائه دهنده این امنیت در وب سایت نمایش داده می‌شود . این اطلاعات اصولا ( در بیشتر مرورگر ها ) بصورت قفلی در پایین صفحه وب سایت بوده و بعد از کلیک بر روی آن این اطلاعات را مشاهده خواهید کرد .

یک سری از شركت هاى امنيتى مانند Goddady و Verisign  اين گونه سرويس ها را ارائه مى دهند  تا وب سایت شما جهت تبديل اطلاعات سرورى كه شما به آن متصل شده ايد به اين سرور ها مراجعه مى كند.سود اصلی HTTPS جلوگیری از Sniff کردن اطلاعات هست . یعنی برای مقابله با دزدهای اطلاعاتی که در مسیر قرار می گیرند.لازم به ذکر است که برای تهیه ی پروتکل HTTPS باید ماهیانه هزینه ای را پرداخت کرد.


نکته ی آخر اینکه در هنگام ورود به این سایت‌ها حتما به اطلاعات امنیتی توجه کنید. ممکن است امنیت در کار نبوده و همه اینها با برنامه نویسی ساده‌ای برای شما نمایش داده شود .

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه شما میتوانید
از اخبارطراحی سایت و تکنولوژیهای روز باخبر شوید.

تمامی حقوق برای وب سایت رایان محفوظ می باشد.

طراحی سایت و اجرا توسط رایان