زبان برنامه نویسی php - مزیت های استفاده از php در طراحی سایت

در دنیای امروز طراحی سایت پیشرفت قابل چشمگیری داشته است و این پیشرفت به صورت صعودی رو به افزایش است، شاید  این سوال برایتان پیش آمده که با چه زبانی وب سایت خود را طراحی کنیم؟
در میان همه ی زبان های برنامه نویسی  و محیط های آن که امروزه بسیار زیاد توسعه پیدا کرده اند و این روند به صورت صعودی رو به افزایش است، تعدادی از این نام ها بیشتر شنیده شده اند: ،Asp.Net و Php و سیستم مدیریت محتوایی مانند WordPress و جوملا .

درمیان زبان هایی که در بالا اشاره شد هرکدام ویژگی ها و مزیت های مخصوص به خود را دارند اما در خصوص زبان برنامه نویسی PHP موضوع کمی فرق می کند.

طراحی سایت با زبان php به دلیل شی گرا بودنش ،این یک مزیت بزرگ در زبان برنامه نویسی محسوب می شود چرا که برنامه نویسی شی گرا به طبع فدرتمند تر و پرکاربرد تر از مابقی زمینه های برنامه نویسی است.

تاریخچه PHP:

توسعه زبان PHP در سال 1995 آغاز شد، هنگامی که راسموس لردوف (ابداع کننده زبان PHP) چندین برنامه به منظور حفظ صفحه خانگی خود در محیط C نوشت. او آنها را برای کار با فرم های وب و برقراری ارتباط با پایگاه داده ها گسترش داد و این پیاده سازی را «صفحه شخصی / فرم مترجم» یا PHP / FI نامید. عمده کاربرد PHPدر صفحات پویا و تعاملی دیده می شود. یعنی اگر شما قصد یک بستر ارتباطی بین کاربر و وبسایت خود نیاز دارید بدون شک PHP مناسب ترین گزینه است.

معرفی برخی از سایت های مهمی که در PHP نوشته شدند:
قدرت، انعصاف پذیر بودن و کارایی فوق العاده بالای PHP برایش محبوبیت به ارمغان آورد. از جمله سایت های مهم که به زبان PHP نوشته شده اند می توان به Facebook و ویکی پدیا اشاره کرد. در این که PHP یک زبان همه گیر و محبوب است شکی نیست اما این سوال پیش می آید چه مزیت هایی PHP را به یک زبان موفق بدل کرده است؟

 

زبان php در طراحی سایت

مزیت های استفاده از زبان php در طراحی سایت

1.قابلیت شی گرایی در زبان PHP:

یکی از  مهم ترین دلایل قابلیت شی گرایی بودن PHP است. اصولا همه ی برنامه نویسان، برنامه نویسی شی گرایی را به برنامه نویسی غیر شی گرایی ترجیح می دهند.
برنامه نویسی شی گرایی چیست؟
یک شیوه برنامه نویسی است که ساختار اجزای آن، شیءها می‌باشند. در واقع در این شیوه برنامه نویسی، برنامه به شیء گرایش پیدا می‌کند. به این معنا که داده‌ها و توابعی که قرار است بر روی این داده‌ها عمل کنند، تا حد امکان در قالبی به نام شی در کنار یکدیگر قرار گرفته، جمع‌بندی شده و یک واحد (شی) را تشکیل داده و نسبت به محیط بیرونِ خود، کپسوله می‌شوند و از این طریق، توابع بیگانهٔ خارج از آن شی، دیگر امکان ایجاد تغییر در داده‌های درون آن شی را ندارند که یکی از مزیت های استفاده از زبان php در طراحی سایت می باشد.

2.سرعت بسیار بالای اجرای خروجی در زبان PHP :

مورد سرعت، از مهم ترین موارد در انتخاب زبان برنامه نویسی به حساب می آید. در نظر بگیرید شما برای اجرای تعدادی خط کد برای گرفتن خروجی اگر بیش از حد معمول معطل شوید بدون شک نسبت به انتخاب آن زبان برای برنامه نویسی تردید می کنید. خوشبختانه در زبان PHP این موضوع بسیار کمرنگ است و این زبان به سرعت بالا در اجرا  است که می توان گفت یکی از مهمترین مزیت های استفاده از زبان php در طراحی سایت می باشد.

3.وجود دیتابیس قدرتمند MySQL برای افزایش امنیت :

از دیگر مزیت های استفاده از زبان php در طراحی سایت ،دیتابیس (مکانی برای ذخیره سازی داده هایی که در طراحی سایت برای ما مهم هستند) یک امر واجب در بحث کد نویسی در برنامه های کاربردی محسوب می شود. بدون شک باید دیتابیسی که از آن برای ذخیره اطلاعات استفاده می کنیم بدون مشکل و قدرتمند باشد. دلیل آن هم یکی برای افزایش سرعت بازیابی اطلاعات، و دیگری که مهم تر نیز هست امنیت برای حفظ داده ها و اطلاعات وبسایت شما می باشد. یکی از دیتابیس هایی که در این زمینه بسیار کارآمد است، دیتابیس MySql می باشد.

4.طراحی سایت صفحات پویا با زبان PHP  :

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره شد، بیشترین شهرت و کار PHP در طراحی صفحات پویا و تعاملی می باشد. به عبارتی دیگر می توان گفت در این زمینه نیز زبان Php استاد است! همانطور که می دانید، کارایی در صفحات پویا به طبع بالاتر از صفحات ایستا می باشد و از طرفی دیگر ارتباط داشتن با کاربر نیز حائل اهمیت است و به دور از این، مورد نیاز نیز هست.
PHP یک زبان و محیط برنامه نویسی مناسب برای طراحی یک سایت کاربردی تعاملی و پویا می باشد، این هم یکی از مزیت های استفاده از زبان php در طراحی سایت می باشد. اگر شما نیز علاقه مند به یادگیری PHP هستید زمان را غنیمت شمرده و آموزش آن را از سر بگیرید و یک گام بزرگ به سمت پیشرفت بردارید، 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

سایر مقالات

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه شما میتوانید
از اخبارطراحی سایت و تکنولوژیهای روز باخبر شوید.

تمامی حقوق برای وب سایت رایان محفوظ می باشد.

طراحی سایت و اجرا توسط رایان